загрузка...
Ирина

Ирина

Тема: Save   our   nature! (Берегите природу!)

Цели:

 обучающая: обобщить, закрепить знания  лексики по теме «Погода» и «Времена года».

развивающая: развивать  навыки употребления устной речи по данной теме; развивать навыки самостоятельной работы; совершенствовать произносительные навыки; развивать навыки монологической.

воспитательная: воспитывать доброе отношение к природе, окружающим людям.

Оборудование: компьютер, ММП, оформление кластеров «Природа», листочки со словами, цветочки, корзинка.

Технологии: коммуникативная, здоровьесберегающая.

Формы работы: отработка навыков аудирования, практика говорения.

Методы работы : составление кластеров, метод презентаций, метод ассоциаций, составление синквейнов, беседа, рифмовка, метод 3-х слов.

 

Ход урока

 

I Организационная часть урока.

1.     Приветствие учащихся.

T: Good morning , dear children!

Ps:  Good morning, teacher!

T: Nice to see you today! It’s a nice day today!

Ps:  Nice to see you, too.

T: Take your seats, please.

2.     Введение в иноязычную атмосферу.

T: How are you, Ann?

P: I’m fine, thanks.

T: How are you, Liza?

P: I’m OK, thanks.

T: How is your mother Ivan?

P: She’s OK.

T: How is your father Aksiniya?

P: He’s wonderful.

T: How is your brother Darina?

P: He’s fine.

T: Children, who can help me. What season is it now?

P: It’s autumn.

3.     Сообщение темы урока.

На доске написаны 3 отдельных слова, которые должны зрительно запомнить учащиеся, а в конце урока пополнить свой словарный запас по теме.

Nature                                       beautiful                                                   save                                 

T: So, today we speak about our beautiful nature ( учительуказываетнаслова, написанныенадоске). We’ll repeat months, weather and just enjoy our nature as it is very beautiful. We should save it!

Repeat these words after me.

Дети повторяют слова за учителем.

II Основнаячастьурока

4.     Речеваяразминка.

Дети с помощью учителя хором произносят речевку.

Summer, autumn, winter, spring

We can study, play and sing.

In winter I can ski and skate,

In spring I ride a bike and play.

Summer holidays are cool.

In autumn children go to school.


 

5.    

a) Составление кластеров.



I can run and jump                                                       
I can play snowballs, ski and skate

          
Hot and sunny                                             Snowy, frosty and cold

                
June, July, August                       December, January, February

                                  
Summer                Winter                    

                                               
Nature

                                   
Autumn              Spring

           
September, October, November          March, April, May

        
Rainy, cloudy and cold                                  Rainy, windy and warm
I can go to school and stay at home                               I can ride a bike and play football 

 


б) 2 ученика, используя кластеры описывают времена года.

6.      Физминутка «If you are happy, clap your hands»

Дети вместе с учителем выполняют упражнение  с видеоподдержкой.

7.     Рабоа с лексическими единицами, основанная на методе ассоциацийа) Дети просматривают презентацию, на которой появляются слайды  о лете без комментариев, учитель комментирует, а дети воспринимают на слух речь учителя и ассоциируют слова с увиденными картинками на слайде.

 

 It is summer now. June, July and August are the summer months. It is usually hot and sunny in summer. The trees and the grass are green . The sun shines brightly. The birds sing. The sky isblue. There are some white clouds. The children can play football and ride a bike.

 

 

 


Медиасопровождение- презентация на тему « Summer».

 

 

б) учитель предлагает детям составить синквейны к слову summer.

·        Summer

·        2 любых наречия ( какая погода летом?)

·        2 любых глагола ( что я могу делать летом?)

 

8.     Описание осенней погоды на улице.

Учитель выходит с детьми на улицу.

а) Беседа.

What season is it now?

What are the autumn months?

What can you see in the sky?

What is the weather like now?

What colour are the trees (leaves, the sky, the sun…..) inautumn?

б) Задание «Сделай комплимент осени».

Заранее на кустике учитель располагает листочки из бумаги, которые собирают ученики и делают комплимент осени, прочитав английское предложение и переведя его на русский язык.

III Заключительная часть урока.

1.     Подведение итогов.

Учитель просит детей собрать в корзинку листья с деревьев: маленькие – если урок им понравился, было интересно и много нового, полезного, а большие листочки – если урок не понравился, был не интересным.

2.     Рефлексия.

– Сегодня на уроке я научился…

– Мне было интересно…

– Мне было трудно…

– Урок заставил меня задуматься…

– Меня удивило…

Домашнее задание.

Описать любое время года.

 

 

Тема: Одежда.

Цели:

образовательная- обученить применению вновь и ранее изученных лексических единиц по темам: «Цвета», «Одежда»; активизировать структуры «He/sheiswearing (a/an) …..».

развивающая- развитие устной ( монологической и диалогической) и письменной речи по теме; совершенствовать навыки чтения и аудирования;     развиватькратковременную и долговременную памяти, внимание, мышление учащихся.

воспитательная-   содействовать эстетическому воспитанию школьников; формировать уважительное отношение к личности.

Компетенции:речевая, социокультурная.

Тип урока: урок-изучение нового материала.

Оборудование:
учебник,
НО1, НО2,компьютер, презентация к уроку, цветные карандаши, конверты с предметами одежды.

Ход урока.

I.                  Организационный   момент   урока.

  • 1.                    Greeting.

T     Good morning boys and girls. Nice to see you again.

Ps     Good morning teacher. Nice to see you ,too.

  • 2.     Telling the theme and purpose of the lesson.

T    Today we’re continuing the topic   Clothes we wear.

So, today we are going to speak about clothes, different types and colours of it.    You’ ll learn to describe your clothes and the clothes of your friends.

 

II.               Основнаячастьурока.

  • 3.       Phonetic exercises.

a)      1,2,3,4, Tom is sitting on the floor

            1,2,3,4 who is sitting on the floor

  • 4.     Presenting the new material.

a)     p.28 ex.1

b)    p.28 ex.2 describing children using new words and lexical construction «He/she is wearing………»

  •   Listeningcomprehension.        

Task for children.НО2Listen to the text attentively and fill in the gaps with proper colours. Use your coloured pencils.

Meet me at the airport at 11 p.m. today. My T-shirt is _         red__ ,  my jeans are _blue____ , my trainers are ____green_____, my cap is ____brown_____. My sweater is __yellow_______. My rucksack is the colour of my cap - ___red___. Thank you.

(Ater the pupils have finished the task, the teacher reads own variant of the text and children exchange their papers and do the cross-checking).

  • 6.     Reading

T: You are all right.  Now look trough the text and read out the names of clothes.           

The pupils become card with text НО1, look through it and read out the names of clothing one by one).

Going shopping

            Peggy and her mother went to the shop yesterday. They wanted to buy a new skirt for  Peggy and a new blouse for Mum. She likes to wear blouses. It was cold and Peggy was wearing a warm blue jacket, red cap, red mittens, jeans and boots. Her mother put on a  grey overcoat, black hat an high boots.        

    When they came to the shop they saw many different clothes. There were shirts and T-shirts, beautiful blouses, nice dresses, warm sweaters, blue jeans and black jeans, trousers, long skirts and short skirts, shorts. Also you could buy caps and hats, gloves   and mittens, shoes and boots of bright colours.

  Peggy liked a modern brown skirt and Mum asked shop-assistant to show them the skirt. Peggy tried it on. The skirt was the right size and went well with Peggy`s yellow sweater. They bought the skirt for Peg and a very nice pink blouse for Mum. They were very glad.  

 

  • 7.     Physical activity( i-spy)

( Дети смотрят и указывают пальцем на цвета или друг друга при слове «you»)


I see green, I see yellow          I see that funny fellow

 I see pink, I seebrown            I stand up and I sit down

    I see white, I see black         I see this and that and that

       I see red, I see blue             I see you and you and you.

  • 8.     Writing. Collective work.

  The pupils become envelopes with items of clothing but they are cut into 5-6 pieces and they have to collect the puzzle and name it. The class is divided into 4 groups. Children should not only cllect the picture but also to describe it using such speech patterns as                     He/she is wearing………

 

  • 9.     Speaking.

a)     Describing the picture with clothes

T: What can you see on this picture. Listen to the word – combination I pronounce and check if there is or there isn’t the proper item of clothing on the picture you’ve got. (The  picture and word- combinations are seen  on the screen).


 

·         a long blue jeans

·         a new red cap

·         a  big white  sweater

·         a  clean black dress

·         a  dry green T-shirt

·         a short green  skirt

·         an old blue shirt

·         small socks

·         pink boots

·         wet trainers

Ps:I can see……

      I can’t see…

      There is …….  on this picture (card).

      There isn’t (aren’t)……… on this picture.

b)   Colours. Making word- combinations.

T:  What is your favourite colour?

Pupils: My favourite colour is… (3-4 pupils)

T:  Make up as many true combinations of words as you can using the following words( they are written on the screen).

a) new        b) yellow    c) jeans

long             blue            a cap

big               white          a sweater

clean            black          a dress

dry                red             a T-shirt

old                green          a skirt

short             brown         a shirt

small                                socks

dirty                                  boots

wet                                   trainers

.

 

III.           Заключительный этап урока.

1.Hometask.

Answer the questions using vocabulary of  ex.1 , p.28

-What is your favourite clothes?

-What clothes do you like to wear?

-What clothes do you prefer?

-What shoes do you know?

- what clothes only men wear?

-What clothes only women wear?

-What clothes do you wear in (autumn/Winter/summer)?

- What clothes is suitable for sport?

2. Summing up.

Let’s revise what have you learnt today?  

Name your favourite clothes.

What can you wear it with?

Can you describe Lena’s (Sasha’s, Ira’s) clothes?

 

Виктор Новосад на сервере Стихи.ру
загрузка...
« Освітній портал »   2013 р.