загрузка...
Середа, 11 вересня 2013 11:07

Світова література. 6 клас. Конспект уроку. Презентація. Сильний людський характер в складних життєвих випробуваннях. (за твором Джека Лондона «Жага до життя»)

Автор 
Оцініть матеріал!
(32 голосів)


Тема:
Сильний людський характер в складних  життєвих випробуваннях. (за твором Джека Лондона «Жага до життя»).

Мета: - Вдосконалювати навички стисло переказувати зміст оповідання, визначати ключові епізоди, давати характеристику героям твору;

-         Розвивати  прагнення до високих моральних цінностей , спостережливість, уміння чітко висловлювати власну думку;

-         Виховувати любов і жагу до життя, повагу до людини, мужність,  силу духу, вірність у дружбі, гуманне ставлення до людей.

Обладнання: картки, тести , мультимедійна дошка, комп’ютери, презентація, аудіо запис Моцарт  Реквіємре- мінор.

 

Хід уроку:

І.Організаційний момент.

ІІ. Повідомлення теми,  мети і завдань уроку .

Ім’я відомого американського письменника Джека Лондона пов’язане із захоплюючими оповіданнями про сильних та мужніх людей, що кидали виклик долі, боролися із суворою природою Півночі, виявляючи силу духу й неабияку мужність. Неприкрашену правду про труднощі , які доводилося переживати золотошукачам, про силу і слабкість людської натури розповів Джек Лондон у своїх творах під назвою «Північні оповідання». Одне з них – «Жага до життя».

Сьогодні на уроці ми поговоримо про сильний людський характер в складних життєвих випробуваннях, дамо характеристику героям , їхнім вчинкам і діям. Поговоримо про мужність, силу духу, вірність у дружбі, розмежуємо поняття любові і жаги до життя.

Тому ,  запишемо в зошитах число, класна робота і тему уроку.  Слайд 1.(тема уроку)

ІІІ. Мотивація учіння школярів.

Для кращого розуміння  теми сьогоднішнього уроку допоможіть мені сформулювати епіграф до уроку (Учням роздано пазли, вони складають речення , зачитують).Слайд 2.(цитати до уроку)

Ці вислови  ми підтвердимо чи спростуємо під кінець уроку, і з’ясуємо, що врятувало безіменного героя від неминучої смерті і чому загинув Білл.

 

(Звучить музика: Моцарт, реквієм ре-мінор).

-«Вони ступали , кульгаючи до річки…. Обидва були стомлені й виснажені, з обличчя не сходив вираз тупого терпіння, що його карбують тривалі знегоди».

Які знегоди пережили герої? Хто вони і куди прямують?

«Вони йшли, нахиливши низько плечі, а ще нижче голову, втупившись очима в землю».

Про що вони думали? Що згадували? На що сподівалися? Можливо,  вони згадували, як важко, крупинку за крупинкою довгими місяцями , а, може, і роками видовбували золото на берегах стрімких і холодних північних річок Аляски?

А, може, вони уявляли , як повернуться з мішечками , набитими  зернистим золотом-піском і самородками, на батьківщину, у Каліфорнію , і заживуть у достатку? Можливо….

Але шлях додому був тривалий, важкий і небезпечний. Та вони обов’язково його подолають. Двоє  чоловіків миля за милею долали безкраю північну пустелю, ворожу і безжалісну до людей….

 

ІV. Узагальнення і систематизація знань,  застосування їх для пояснення нових фактів  і виконання практичних завдань.

Сьогодні ми об’єдналися в 3 групи.

1 етап.3 група отримує картки, 2 група сідає за компютери, а з  1 групою ми стисло пригадаємо зміст оповідання.

Достатній рівень

1.     Замість вчитися в коледжі Джек Лондон:а)подорожує; б)пише оповідання; в)працює на консервній фабриці.

2.     Перше оповідання Джека Лондона:а)»Біле ікло»; б)»Сірий вовк»;  в)»Тайфун біля берегів Японії ».

3.     Перебуваючи на Алясці, Джек Лондон не збагатів, бо:а)захворів на цингу; б)поїхав на навчання в університет; в)відправився в морську подорож.

4.     Що герой дорого цінив в дорозі , що розділив аж на 3 пучечки:а)сірники; б) золото; в)хліб.

5.     Хто привидівся героєві в образі коня:а)олень; б) ведмідь; в)вовк.

6.     Що побачив герой на горизонті вкінці своєї подорожі:а)стадо оленів; б) зграю вовків; в)китобійне судно.

7.     Чиї кістки на мокрому моху знайшов герой:а)Білла; б) вовка; в)ведмедя.

8.     На китобійному судні героя проймав страх, що:а)не вистачить харчів; б)  залишать зимувати; в)відправлять до божевільні.

9.     Через який час герой зумів розповісти хто він такий і що йому довелося зазнати :а)через три тижні; б) через три дні; в) через тиждень.

Картка № 1

1.     Чому головний  герой  оповідання Джека Лондона «Жага до життя» не має імені , а його товариш – зрадник , про якого згадано чи не два рази ,- має ?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 2

1.     Чому головний герой  оповідання Джека Лондона «Жага до життя» здобув перемогу у двобої зі смертю, а його друг Білл зазнав поразки ?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 3

1.     Які елементи робінзонади можна знайти в  оповіданні Джека Лондона «Жага до життя» ?   Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 4

1.     Що уславлює і що засуджує у своєму оповіданні Джек Лондон «Жага до життя»?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 5

1.     У чому вбачає справжню мужність Джек Лондон - автор  оповідання «Жага до життя» ? Як це оповідання перегукується з біографією письменника ?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 6

1.Чого нас навчає головний герой оповідання «Жага до життя» Д. Лондона?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 7

1.     Чому ви могли б навчитися в головного  героя  оповідання Джека Лондона «Жага до життя» ?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 8

1.Як би ви повели себе в подібній ситуації, в якій опинився  головний герой оповідання Д. Лондона «Жага до життя» ?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 9

1.     Як би ви повели себе в подібній ситуації, якби опинились на місці Білла?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 10

1.     Як ви розумієте слова: »Те зло, що він робить , карає його самого»? Кого з героїв  стосуються ці слова і як їх пояснити?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 11

1.     Як ви вважаєте , чи продовжилась би дружба і співпраця головного героя оповідання «Жага до життя» і Білла, якби Білл вижив? Якщо так, то чому? Якщо ні, то чому?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 12

1.Чи актуальне питання «дружби » , «зради», «взаємовиручки», «любові до життя», «жаги до життя», порушене Д. Лондоном  в оповіданні «Жага до життя» , на сьогоднішній день?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 13

1.     Чи хотіли б ви хоч на деякий час стати золотошукачем?  Біллом чи головним героєм? Чому?  Відповідь обґрунтуйте.

 

Слайд 3.(кросворд).

Ті учні 2 групи, які допустили помилки при виконанні тестів за комп’ютером і хочуть підтвердити  або покращити свої оцінки, отримують додаткові завдання на картках від вчителя  (картки високого рівня).

 

2 етап: 1група (сер. рів.)- отримують картки середнього рівня. 3 група (вис. рів.) – сідає за комп’ютером , 2 група (достатній рівень)- працює з вчителем.

Високийрівень.

1.     Коли герой викинув усе золото, то все ж таки залишив при собі:

 а) клунок, відерце, шапку;

 б)укривало, відерце, рушницю;

в)ніж, куртку, чоботи.

2.     «Він і сам злякався  цієї загадкової істоти, що стояла прямо й не боялася його. Він стояв , як статуя, поки небезпека минула». Про кого йде мова?:

а) героя і ведмедя;

 б)вовка і героя;

в)героя і вчених з китобійного судна.

3.     Чого герой боявся більше , ніж як померти від голоду:

 а) замерзнути від холоду;

 б)вкрити своїми кістками землю і мох;

в)вмерти наглою смертю до того, як голод вб»є в ньому прагнення жити.

4.     Під кінець  5 –го дня до корабля залишилось ще:

 а) 5 миль;

 б)7 миль;

 в)10 миль.

5.     Події якого періоду історії Америки описані в оповіданні Д.Лондона «Жага до життя»:

а) «золота лихоманка» на Алясці;

 б)об’єднання всіх штатів Америки в єдину державу;

 в)вигнання індіанців із їх земель.

6.     У творі Д. Лондона «Жага до життя» звучить ідея:

а) терпіння і труд все перетруть;

б)віри в людину;

в)боротьби за свободу.

7.     Які події в житті Д. Лондона стали поштовхом до написання оповідання «Жага до життя»: а) розповіді друзів - золотошукачів;

 б)повідомлення з газет;

в)багатий власний життєвий досвід.

8.     Про які риси характеру головного героя  ми можемо говорити:

а) зневіреність, себелюбство, заздрість, упертість;

б)сміливість, терпіння, упертість, життєлюбство;

в)егоїстичність, упертість, злорадство, заздрість.

9.     Визначте ідею оповідання «Жага до життя»: а) людина кидає виклик смерті і перемагає її;

 б)треба жити в гармонії з природою;

 в)золото дорожче за життя.

10.                       Кульмінація оповідання «Жага до життя»: а) зустріч з ведмедем;

б)Білл залишає друга самого серед північної пустелі;

в)двобій героя з вовком.

 

Картка № 1

1.        Де і коли  народився Джек Лондон. Де навчався? Як проходило  його дитинство? Як пройшло ваше дитинство? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 2

1.На території якого краю відбуваються події оповіданняД.Лондона «Жага до життя»? Які реальні факти покладено в основу оповідання «Жага до життя»?  .

Картка № 3

1.Чому  Джек Лондон змушений був працювати змалечку? Якою була ця праця? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 4

1.Що найбільше дошкуляло героєві оповідання Д. Лондона «Жага до життя» під час подорожі ? Чи знайоме вам відчуття сильного голоду? Відповідь обгрунтуйте.

Картка № 5

1.З чого почалась трудова діяльність  Джека  Лондона. А де встигли попрацювати ви? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 6

1. Куди наприкінці своєї подорожі мали дістатися герої оповідання Д. Лондона «Жага до життя»? Як проходила ця подорож -  важко чи легко? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 7

1.Що зробив Білл, коли герой оповідання Джека Лондона «Жага до життя» підвернув ногу? Що б  ви зробили на місці Білла? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 8

1.     Хто врятував героя  оповідання Д.Лондона «Жага до життя»? Які реальні історичні факти покладено в основу оповідання. Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 9

1.     Які риси характеру допомогли герою оповідання Джека  Лондона «Жага до життя» перемогти смерть і вижити в складній життєвій ситуації ?Відповідь обґрунтуйте.

           Картка № 10         

1.Що в житті людини повинно бути ціннішим: золото чи життя? Відповідь дайте  на прикладі оповідання Д. Лондона «Жага до життя».

Картка № 11

1.        Хто перебував у центрі уваги впродовж усього оповідання Джека Лондона «Жага до життя» і чому? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 12

1.Кого з героїв оповідання Д.Лондона «Жага до життя» ви засуджуєте і за що? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 13

1.        Які мотиви керували Біллом, коли він залишив свого друга напризволяще ?Відповідь обґрунтуйте.

Слайд 4. Схема «Які почуття переживає герой оповідання». Підтвердити їх цитатами з оповідання.


Питання : проякі риси характеру персонажа ми можемо зробити висновок?

3 етап: 2 група (достатній рівень) - картки, 1 група (середній рівень)- комп’ютер, 3 група з вчителем.

Середній рівень

1.     Джек  Лондон письменник : а)американський; б) англійський; в)ірландський.

2.     Справжнє ім’я Джека Лондона : а)Джек Лернер; б)Джон Гріффіт; в)Джон Джордон.

3.     Навчаючись в початковій школі Джек Лондон  продає:а)газети; б)хліб; в)цигарки.

4.     За яке оповідання Джек Лондон отримує 1-шу премію:а)»Біле ікло»; б)»Сірий вовк»;  в)»Тайфун біля берегів Японії ».

5.     Джек Лондон перериває навчання в університеті через:а)брак коштів; б)подорож на півострів Аляска; в)хворобу.

6.     Чому герой оповідання «Жага до життя» відстав від Білла:а)не хотів іти далі; б) підвернув ногу; в)замилувався краєвидом.

7.     Що містила схованка друзів під старим каноє : а)патрони, харчі, рибацькі снасті; б) золото, харчі; в)зброю, золото.

8.     Що найбільше доймало героя в дорозі:а)страх; б) голод; в)смуток.

9.     Хто переслідував героя останні дні:а)ведмідь; б) Білл; в)вовк.

10.                       Чиї сліди знайшов герой, хто ліз навкарачки:а)вовк; б) Білл; в)ведмідь.

11.                       Що не кинув в дорозі Білл до останньої хвилини свого життя:а)золото; б) рушницю; в)теплий одяг.

12.                       Назва китобійного судна, що врятував героя від смерті:а)»Каліфорнія»; б) «Бедфорд»; в)»Аляска».

Картка № 1

1.     Визначте роль пейзажу в оповіданні Джека Лондона «Жага до життя» ? Відповідь обґрунтуйте

Картка № 2

1.Поясніть , розшифруйте заголовок оповідання Д. Лондона «Жага до життя»? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 3

1.     За якими ознаками «Жага до життя» Джека Лондона відносять до жанру оповідання ? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 4

1.Що поєднує твори «Робінзон Крузо» Д. Дефо, «П’ятнадцятирічний капітан» Ж. Верна,«Жага до життя» Д. Лондона, вивчені вами в розділі «Людина в життєвих випробуваннях» ? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 5

1.     Яку роль в оповіданні «Жага до життя» Джека Лондона відіграв образ ведмедя ? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 6

1.Яку роль в оповіданні «Жага до життя» Д. Лондона відіграв образ вовка ? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 7

1.     За допомого яких художніх засобів твориться портрет  головного героя оповідання  «Жага до життя» Джека Лондона ? Позначте  їх у тексті. Яке ключове слово в цьому портреті? «Його штани подерлися об гостре каміння , з колін сочилася кров, залишаючи червоні сліди. Тоді він поклав клунок на землю й почав підкрадатись до птахів плазом, як кіт до горобця », «Він з»їв пташенят  куріпки жадібно, вкидаючи їх в рот , вони хрупали на зубах, немов яєчні шкаралупи», «Він трясся, наче паралітик»…Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 8

1.Чому троє сильних , здорових вовків , які трапились на дорозі головного героя, уникали зустрічі  з ним , а кволий  і хворий один вовк став переслідувати кволого і хворого головного героя? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 9

1.     Як герой  оповідання «Жага до життя» відреагував на слід людини, що пересувалась на чотирьох ? Чи здогадався він, хто то був? Які почуття його охопили?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 10

1.Поясніть поведінку героя на китобійному кораблі. Чим ви поясните зміни , які відбулися з ним?  Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 11

1.     Що стало поштовхом для Джека Лондона  до написання «північних» оповідань ? Чому їх так називають? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 12

1.Як ви вважаєте, на чиєму боці - героя чи Білла - моральна перевага? Відповідь обґрунтуйте.

Картка № 13

1.Дайте визначення поняття «оповідання»? Чому твір Д. Лондона «Жага до життя» можна віднести до цього жанру?  Відповідь обґрунтуйте.

 

Слайд 5 : (питання)


Слайд 6:(питання)

Робота з усім класом:

1.     Чому автор не дав імені своєму герою, а другому дав ім’я. (герой – узагальнений образ, а Білл-нікчема і зрадник).

 

Перед тим , як дати відповідь на питання, розділимо поняття любові до життя та жаги до життя.Слайд 7,8 (фото ) .



1.     Назву оповідання Д. Лондона перекладають по-різному: «Любов до життя», і «Жага до життя». У чому різниця цих назв? Яка з них здається вам точнішою щодо змісту оповідання?

 

V. Підсумок уроку.

Отже, давайте виведемо формулу «перемоги героя» і  «поразки Білла».

(Учні висловлюють думку і виводять формулу).  Слайд 9 (формула перемоги і поразки)


А тепер давайте виведемо  власну формулу життя. Учні пропонують варіанти.

Слайд 10 (Формула життя).


Слайд 11 ( епіграфи).

А тепер давайте повернемося  до нашого висловлювання. Підтверджуємо чи спростовуємо ці вислови?

 

VI. Домашнє завдання: Слайд (12).


1 група: Виписати цитати до портрета головного героя, або прислів’я, вислови про силу духу , мужність. відвагу, дружбу,підлість і жорстокість.

2 група: Написати твір- мініатюру «Найкраще, що є в житті людини, - це її дружба з іншими людьми».

3 група: Створити уявний пам’ятник , що символізував би любов людини до життя і  зробіть письмово його опис. Який момент з оповідання Джека Лондона ви запропонували б  зафіксувати в бронзі?

 

Заключне слово вчителя:

 

Життя ніколи не було легким. Випробування очікують і на нас, і саме герої Джека Лондонадопомагають  нам вийти із складних ситуацій , нагадують про велике призначення – бути Людиною. Закінчити урок я хочу цитатою  з оповідання : (під звуки музики)

«Життя-дивна річ …  Чому в нас така жага   до життя? Адже життя - це гра , з якої людина  ніколи не виходила  переможцем. Жити – це означає тяжко страждати , поки не підкрадеться до нас старість, - і тоді ми опускаємо руки на холодний попіл остиглих вогнищ. Жити важко, але ми любимо життя й ненавидимо смерть…. »

Урок закінчено! Дякую за увагу!

Завантажити конспект уроку та презентацію 
   

Переглядів 17942 разів Останнє редагування Середа, 11 вересня 2013 14:31
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі
 
Виктор Новосад на сервере Стихи.ру
загрузка...
« Освітній портал »   2013 р.