загрузка...
Понеділок, 17 березня 2014 18:37

Світова література. Конспект уроку. 6 клас. Алегоричний та повчальний зміст байки. Відображення в ній законів життя людей, народної мудрості.

Автор 
Оцініть матеріал!
(2 голосів)

 

РОЗРОБКА УРОКУ ІЗ СВІТОВОЇ ЛІТЕРАТУРИ 6 КЛАС 

Тема   Алегоричний та повчальний зміст байки. Відображення в ній законів життя людей,

            народної мудрості.

Мета:  поглибити роботу з поняттям байка, алегорія, допомогти учням складати характеристику

             байкових персонажів;

             сформувати вміння знаходити повчальний зміст байки, пов'язаний з народною мудрістю;

             розвивати в учнях виразне читання, акторську майстерність, розумові процеси (порівняння

             та аналіз), мовну діяльність, між предметний зв’язок;

             виховувати в школярів загальнолюдські цінності: доброту, справедливість, працьовитість,

             поважливе ставлення до інших.

Тип уроку:        урок засвоєння знань

Форма уроку:   урок-бесіда

Наочність: тексти байок, ілюстрації до байок, дитячі малюнки, маски тварин, роздатковий матеріал, ІКТ.

 

Хід уроку

І.  Організаційний момент

1I. Привітання учителя з учнями.

- Я вітаю тих, хто сьогодні на уроці.

- Я вітаю тих, хто посміхається.

- Я вітаю вас, маленькі творці сьогоднішнього уроку.

2. «Емоційний термометр». Слайд № 1

- Зараз я пропоную вам визначити з яким настроєм  ви прийшли на урок.

 

                                               

Сподіваюсь, що протягом уроку вас не покине позитивний настрій. І так, починаємо!

 

  

ІІ. Актуалізація опорних знань

1.Слово учителя. Слайд № 2

(На екрані проектується портрет І.А. Крилова)

-          Чи впізнали ви цю людину? Хто це?

                                  

-          З яким жанром він працює?

-          Чи подобається вам його творчість?

-          Які байки Крилова ви знаєте?

  

 

 

2. «Теоретична скринька». Слайд № 3

- Давайте з вами повторимо, що ви знаєте, пам’ятаєте про байки… Я прошу з кожної групи до мене підійти по одному представнику, щоб відстояти честь своєї групи. Дайте поняття…

(із скриньки по одному витягають листки з поняттями:  байка, алегорія, мораль).

 

Байка - невеликий, частіше віршований алегоричний твір повчально-гумористичного або сатиричного характеру.

Алегорія — перенесення явищ одного кола явищ на інше, наприклад: відтворення людських характерів та взаємин в образах тварин, предметів, явищ; природи, іносказання.

ІІІ. Тема та задачі уроку

1.Вправа «Квітка сподівань та очікувань». Слайд № 4

(учні пишуть на «пелюстках» свої сподівання та очікування від уроку).

Учитель: в кінці уроку ми повернемося до нашої «квітки» та перевіримо: чи досягли ми своєї мети, чи справдилися наші очікування.

 

2. Слово учителя. Слайд № 5

 - Ви дуже спостережливі діти. І насправді ми сьогодні на уроці: продемонструємо техніку виразного читання байок; будемо складати характеристику персонажів байок; знаходити та формувати мораль байки самостійно; переконано висловлювати особисту думку. + запис до зошиту  ТЕМУ УРОКУ  Алегоричний та повчальний зміст байки. Відображення в ній законів життя людей, народної мудрості.

ІV. Мотивація навчальної діяльності

1.Слово учителя. Слайд № 6

 

«Заочна подорож»   Санкт – Петербург… Ми з вами в Літньому саду біля пам’ятника. Дідусь у глибокій задумі сидить у кріслі, а біля його ніг зібралися бронзові звірі – леви, вовки, ведмеді та інші. Цей дідусь – відомий російський байкар І.А. Крилов, а звірі – герої його байок.

-          Ми сьогодні будемо говорити про байки.

-          Давайте звернемось до епіграфу  уроку :  

-          Чи погоджуєтесь ви з думкою, що «байка вчить, як на світі жить?»

V. Робота над темою уроку

1. Гра «Хто? З якої байки?» Слайд № 7

(на екрані з’являються по черзі зображення  вовка, ягня)

2. Прослуховування аудіо запису байки І.А. Крилова «Вовк і ягня» в оригіналі. Слайд № 8

-  Я пропоную прослухати байку «Вовк і ягня» в оригіналі, але прослухати уважно, вдумливо, слідкуючи за інтонацією кожного персонажа.

 

-  Щойно ви прослухали байку російською мовою, а зараз давайте спробуємо відтворити байку українською мовою, виразно прочитавши її. Не просто прочитав її, а розіграв за ролями. Але перед тим давайте познайомимось з пам’яткою «Як правильно декламувати байку». + запис до зошиту

3. Розігрування байки за ролями. (представники з кожної групи)

4. «Коло вільних думок». Слайд № 9

- Учні класу аналізують виступ дітей (чи дотримувалися вони правил виразного читання)

ОЦІНКИ

5. Інтерактивна вправа «Сонечко». Слайд № 10

- Робота над складанням характеристики головних героїв байки:

Підібрати як можна більше характерних слів, які характеризують вовка та ягня

ВОВК-груб, самодаволен, гнівний, нетерплячий, зухвалий, нещадний, владний, злий          

ЯГНЯ-невпевнений, схилений перед силою, владою, страхом, покірністю                           

6. «Спостереження».

- Скажіть, ті риси, якими володіють наші герої можуть підходити до людей. Поясніть.

- В чому мораль байки?

Учитель: так Іван Крилов в образах вовка та ягня характеризує людей зухвалих, жорстоких, несправедливих, а також й слабких,  які мають рабську покірність.

7. Гра – відпочинок. Слайд № 11

- Ми з вами говоримо, що герої байок – тварини. Я пропоную вам уявити себе одним із персонажів байок та показати, як би ви себе поводили у їх ролях. (ВОВК, ЛИСИЦЯ, ВЕДМІДЬ, ЗАЯЦЬ, СВИНЯ, ПІВЕНЬ, ЯГНЯ. МАРТИШКА).

8. Робота в групах. Дослідницька робота. Слайд № 12.

 - Сьогодні ми з вами познайомимось ще з однією байкою Крилова, а саме з байкою «Свиня під дубом». За цією байкою кожна група отримає завдання.

 

1 група) Виразне читання байки за ролями.

2 група) Визначити головних герої байки, надати їм стислу характеристику.

3 група) Дати роз’яснення словам: рилом, досита, ока продерши, корінь обнажити, жирію;  пояснити своїми словами мораль байки

VІ. Рефлексія Слайд № 13.

1.Порівнюємо.

Скажіть будь ласка, яких байкарів ви ще знаєте? Чи можете ви порівняти  чиїсь байки та відповісти,  що в них схоже, а що є відмінним?

2. Слово учителя.

Зображуючи всю складність стосунків персонажів, байка показує, якими заплутаним є наше життя і змушує читача замислитися, як уникати ганебних вчинків.

Таким чином байка нас вчить добру, справедливості, чинності.

VІІ. Оцінювання

VІІІ. Домашнє завдання

Всім прочитати байку І.А.Крилова «Мавпа та окуляри»

1 група Виявити головних героїв, надати їм характеристику

2 група Розіграти байку за ролями

3 група Намалювати малюнки до байки

ІХ. Підсумок уроку

1.«Квітка сподівань».

- Настав час повернутися до нашої «квітки сподівань». Чи досягли ми очікуваних результатів. Напишіть на пелюстках чого ви навчились на уроці.

2. Слово учителя. Слайд № 14

Сьогодні на уроці ми з вами дуже гарно попрацювали. Кожному з вас я хочу сказати, що на уроці ви були:  

      Одним словом, ви всі були   УСПІШНИМИ!!

 

Переглядів 2106 разів Останнє редагування Вівторок, 18 березня 2014 10:47
Авторизуйтесь, щоб мати можливість залишати коментарі
 

Виктор Новосад на сервере Стихи.ру
загрузка...
« Освітній портал »   2013 р.